Preaload Image

ما چه می‌کنیم

تجاوز به کودک باعث می‌شود او دوران کودکی‌اش را نابود شده ببیند. زخم‌های ناشی از این پدیده شوم در صورت عدم درمان و کمک ممکن است یک عمر باقی بماند.

جامعه نیز در قبال این موضوع هزینه‌های سنگینی پرداخت می‌کند و در پذیرش ضرر و ناکامی پا به پای کودک پیش می‌رود.

تجاوز و نگاه جنسی به کودک یک پدیده شوم است که در بستر زمان متغیر و همیشه در کمین است اما ما می‌توانیم از وقوعش جلوگیری کنیم. این یک هشدار جدی و انجام به توصیه‌ها اجتناب ناپذیر است.

بر همه ما واجب است که آنچه در توانمان است در این عرصه انجام دهیم. شما با کمک و همراهی حرفه‌ای خود میتوانید حداقل یک کودک را نجات دهید تا بتواند رشد کند و زندگی سالم و سلامتی را داشته باشد.

ما به همین دلیل اینجا در خدمت شما هستیم. اقدامات ما در راستای توصیه‌های علمی هدایت شده و هدفمند هستند. ما تا زمانی که تجاوز جنسی و سوء استفاده از کودکان وجود دارد، هستیم و دست از مبارزه با این پدیده شوم بر نخواهیم داشت.

حرف زدن از واقعه و مشاوره خواستن باید فرهنگ سازی شود و ما به کودکان و قربانیان این پدیده شوم اطمینان می‌‌دهیم که به آنها کمک خواهیم کرد.

ما در خدمت والدین هستیم و به آنها اصول ایمنی و راه‌های پیشگیری را می‌آموزیم. ما برای توانمند سازی خانواده‌ها در عرصه آموزش و آگاهی بخشی آمادگی کامل داشته و در این مسیر تجربیات خوبی داریم.

باید هر اقدامی را در راستای درک صحیح از آلام کودکان در دستور کار قرار دهیم. به همین دلیل است که وقتی پرسیده می‌شود: چه چیزی باعث سوء استفاده از کودک می شود؟

برای آن پاسخ‌های متعددی داریم و تاکید می‌کنیم که این یک سوال سخت و کلی است. مخفی کردن واقعیت، کنجکاوی کودکان را بیشتر تحریک می‌کند و او در جای دیگری برای رسیدن به پاسخ خود تلاش خواهد کرد.

ما برای پیدا کردن بهترین شیوه های ارتقاء سلامت جنسی و جلوگیری از این بیماری‌ها برای کودکان آماده ایم.

ما متعهد بر آنیم که با عملکرد خوب در میدان عمل با این معضل مبارزه کنیم. برای ما چیزی مهمتر از این وجود ندارد. این خدمت رسانی در تمام زمان‌ها ارزیابی و بررسی دقیق می‌شود. تحقیقات ما همیشه زنده و جاری است تا همواره با علم روز دنیا در این راه حرکت کنیم. یافته‌های ما نشان می‌دهد که طیف وسیعی از حمایت‌های موجود از قربانیان این پدیده شوم، باید اصلاح و مشمول بازبینی شوند. ما برای انجام این کار مصمم هستیم. کودکانی که مورد آزار جنسی قرار می‌گیرند در معرض خطر جدی بوده و مانعی بر سر توسعه جامعه در عرصه اجتماعی و سلامت روح و روان در دراز مدت خواهند بود.

باید مراقب باشیم کودک نسبت به این پدیده شوم، غفلت نداشته و بیدار باشد. عدم نگرانی مردم نسبت به این درد پنهان در جامعه اتفاقا بسیار نگران کننده است.

باید اقدامات لازم برای جلوگیری از گسترش این درد انجام داد، مخفیگاه‌ها باید از بین بروند و یک جامعه شیشه‌ای به وجود بیاید. مردم باید به راحتی حرف بزنند و مسئولین نیز اجازه ندهند این موضوعه گسترش پیدا کند.

باید منافع کودکان را در اولویت قرارداد. کودکان باید بدانند که خواسته‌هایشان مورد توجه قرار می‌گیرد و به حرف آنها گوش داده می‌شود. کودکان باید بدانند که سوء استفاده جنسی از آنها گانه آنها نیست، این یک اتفاق غیر قابل قبول است و نباید مجوز وقوع چنین حادثه‌ای را صادر کنند.

خانواده‌ها گای برای ابراز عقیده و شرح ماوقع دچار تردید و ترس می‌شوند، این مساله مشکلات زیادی را در ارایه خدمات قانونی ایجاد می کند.

معمولا افراد متخصص و بزرگ‌ترهای تحصیل کرده که سابقه فعالیت در این حوزه را دارند، قادر به تشخیص سوء رفتارها نزد کودکان هستند و پاسخ مناسب و مجهز به مدیریت رفتاری را در اختیار دارند.

والدین باید بدانند که در میان گذاشتن اطلاعات با مشاور، رایگان و امن است و آنها تنها به منافع کودک می‌اندیشند. هر چه این انعطاف پذیری بیشتر باشد خدمات بیشتری به آنها ارایه خواهد شد.

هر موردی به صورت منحصر به فرد باید زیر ذره بین گرفته شود. سیستم‌های پشتیبانی و بخش خدمات رسانی هر موردی را به صورت خاص تحت هدایت و مشاوره خود قرار می‌دهد. این خدمات رسانی به چندین عامل متفاوت بستگی دارد. همیشه کمک‌های اولیه در دسترس است تا مشاوره به صورت ریشه‌ای و حساب شده کلید بخورد.

به سود کودک است که در آرامش قادر به افشای درست اطلاعات و شرایط خود باشد، کسانی که در این سازمان آموزش می‌بینند و تحت عنوان تسهیلگر و به عنوان داوطلب تلاش می‌کنند در این عرصه خدمات ارایه دهند تمام هدفشان این است که کودک به خوبی و به سرعت ماجرا را شرح دهد و به مخاطب خود اطمینان داشته باشد.

انعطاف پذیری در برخورد با اطلاعاتی که کودک ارایه می‌دهد بسیار اهمیت دارد، باید گزارش را به صورت حرفه‌ای و در صورت امکان کامل و مفید تهیه کنیم. در گزارش باید پاسخی صریح برای سوالاتی چون چگونه، چه زمانی، در کجا، و چرا وجود داشته باشد.

پیامدهای احتمالی که در انتظار کودک است باید در گزارش پیش بینی شوند، در چنین شرایطی مسلم است که ارتباط کودک با معلم، دکتر و والدینش بسیار اهمیت دارد. وقتی امنیت وجود داشته باشد، کودک هم امکان افشای اطلاعات را پیدا خواهد کرد.اگر کودک متوجه شود که در گزارش تهیه شده یا قضاوت افراد اطرافش، عدم قطعیت وجود دارد در رابطه با دیگران دچار تردید خواهد شد و شروع به مانع تراشی و سکوت می کند.

افشای یک تجاوز جنسی توسط کودک فرایندی سریع و ضربتی نیست، باید بدانید که این یک فرایند زمان بر و آهسته است. در واقع کودک با بیان هر جمله منتظر نوع واکنش والدین یا دکتر یا معلم خود است، او آرام آرام از یک حادثه شوم پرده برداری می کند و باید در این رابطه صبور باشیم.

اگر پاسخگویی و واکنش ما طوری باشد که کودک احساس امنیت و آرامش خود را از دست بدهد، در واقع فرایند افشای اطلاعات مفید و مهم توسط او را از بین برده‌ایم.

تسهیل گر و فرد مشاور، در چنین مواردی تلاش می کند اعتماد کامل کودک را جلب کند تا او به راحتی دست به افشای اطلاعات بزند. او باید توانایی به اشتراک گذاشتن تجربه خود را داشته باشد.

البته در برخی موارد نیاز به جمع آوری یک سری اطلاعات فوری وجود دارد، مثلا گاهی سیستم ایمنی کودک تهدید شده و یا از لحاظ روحی و روانی مشکلاتی وجود دارد که در چنین مواقعی نباید کودک تحت فشار باشد و در یک فرایند طولانی مجبور به افشای اطلاعات باشد. فراموش نکنیم که سلامت روان کودک همواره در تمام این مراحل در اولویت است.

ما بر این باوریم که تمرکز باید در جایی باشد که کودکان در معرض خطر خاصی قرار می گیرند. شواهد اخیر در مورد سوءاستفاده جنسی افراد با تکیه بر اصولی مانند اعتمادسازی، قدرت افراد و شهرت افراد صورت گرفته که در نهادهای بسته و مستقلی مانند مدرسه های شبانه روزی و بیمارستان ها اتفاق افتاده است.

چنین گزارشاتی از عواقب وحشتناکی خبر می‌دهند که اگر یک سازمان نتواند به  کودکان خود یا کارمندانش مشاوره درست بدهد و آنها را مخاطب خود بسازد، با چنین نگرانی هایی مواجه خواهد شد.

نگرانی اصلی این سازمان مربوط می‌شود که موسسات بسته و خود کنترلی که در آن انزوای کودک ایجاد می‌شود و توصیه اصلی این است که مردم نسبت به این گونه موسسات یا مراکز حساس باشند و کودک خود را در چنین مراکزی رها نکنند و همیشه در حال مطالبه گری و تحقیق باشند.

شبکه حمایتی از کودکان در چنین مراکزی بسیار بسته تر و کوچک تر می‌شود و این ابتدای نگرانی عمیق ما است. باید به دنبال یک سیستم جایگزین باشیم تا کمترین آسیب به کودک برسد. دسترسی‌های بیهوده و غیر ضروری بین کودک و بزرگسالان در مراکز مختلف باید محدود و کنترل شده باشد  کودک در اوج امنیت و آرامش و سلامت روان زندگی کند.

گزارش نویسی

اگر این پیشنهاد از سوی ما به تصویب برسد و اجرایی شود، شک نداریم که بخش قابل توجهی از این معضل بزرگ اجتماعی حل خواهد شد، ما هم تصدیق می کنیم که یک فرم واحد برای گزارش نویسی ممکن است دردسر داشته باشد و همه به راحتی با آن ارتباط برقرار نکنند اما برای تهیه این فرم مشترک و واحد اتاق فکر تشکیل شده و اگر همه سازمانها خود را ملزم به داشتن آن و پر کردن آن کنند، کودکان راحت تر می‌توانند در صورت ابتلا به این پدیده شوم دست به افشاگری کنند.

اگر این گزارش‌ها به خوبی تهیه شود و پاسخ و واکنش خوبی در پی داشته باشند، خیلی بهتر می‌شود خدمات را به قربانیان این حوادث ارایه کرد و از وقوع آنها جلوگیری به عمل آورد.

ضمانت اجرایی قانون

وقتی ضمانت اجرایی وجود داشته باشد، نیمه دیگر راه هم طی می‌شود. اگر این ضمانت اجرایی کلید بخورد و اثرات مفید و موثر آن رویت شود، کودک و به طور کلی قربانیان تجاوز جنسی نیز راحت تر دست به افشاگری و لو دادن فرد خاطی می‌زنند.

اقدامات مناسب می‌تواند شامل گزارش دادن به موقع و صحیح و ارایه گزارش به مقامات باشد. از طرفی تصمیم یگری در این مرحله باید بر اساس منافع کودک باشد و تمامی این موارد باید ضبط و بررسی شود تا در آینده نیز قابل دسترس باشند.

سازمان NSPCC پیشنهاد می‌کند که سند ضمانت اجرایی پتانسیل حمایت از گسترش و پیشرفت در این فرایند را فراهم آورد. باید یک واحد تصمیم گیرنده وجود داشته باشد تا با قاطعیت به این فرایند پایان بدهد.

گزارش دادن به تنهایی امنیت ایجاد نمی‌کند، قربانیان این پدیده شوم باید متوجه شوند که گزارش کامل و صادقانه آنها در یک زنجیره تصمیم گیری و اجرایی وارد می‌شود و بهترین واکنش و تصمیم اتخاذ می‌شود. پس باید یک لایحه کامل و فرایندی کاملا اجرایی و عمل‌گرا تهیه شود تا در صورت تحویل به مقامات دولتی ، کارایی لازم را نیز در جامعه داشته باشد.

تیم حرفه‌ای ما ثروتی به نام تجربه در اختیار دارد و با انگیزه و شوق زیاد برای خدمت به کودکان و مبارزه با کودک آزاری جنسی قدم بر می‌دارد. آموزش به کودکان و والدین آنها در مورد مسائل جنسی و ارتقاط سبد آگاهی در این عرصه در دستور کار ما است. هیات مدیره این موسسه از ۷ عضو تشکیل شده که هدفش پیاده سازی استراتژی مورد توافق با هیات امنا است.